Wahania TSH a nadczynność tarczycy

Witam! Niedawno bo jakieś 2 msc temu leczyłam się na nadczynność tarczycy, która nagle pojawiła się rok temu (lekarz zlecił metizol). Po pewnym czasie wpadłam w niedoczynnośc i lekarz kazał szybko odstawić lek. Od tamtej pory sprawdzam parametry i wszystko jest w normie. Niepokoi mnie jednak fakt wysokich wahań tsh (najpierw było około 1.5, potem przeszło w tydzień w 0,95, a nastepne w 2 tyg wzrosło do 2,5)Czy takie wahania są normalne? Czy mam się obawiać nawrotu choroby? Z góry dziękuję za odp

Witam Panią,

W Pani przypadku warto poszerzyć diagnostykę o oznaczenie przeciwciał antyTPO, aTG i TrAb oraz wykonać usg tarczcy. Wahania TSH mogą się zdarzać. W Pani wieku jednak warto byłoby, aby TSH nie przekraczało 2,5, szczególnie jeśli planuje Pani w najbliższym czasie ciążę. Być może miała Pani autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które weszło w fazę remisji, ale aby ustalić przyczynę, warto wykonać dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz