Wahania wagi u 19-letniej dziewczyny

Witam,od lat staram się jeść zdrowo:5posiłków dziennie co 3h,nie piję słodkich, gazow napojów, kawy ani herbaty nie słodzę,mało alkoholu,nie jem fastfoodów,2lwody,sporadycznie słone przekąski,staram się dużo warzyw,jeśli mogę,wybieram ciemny chleb(jeśli biały to tylko rano), a i tak przytyje z 5kg.Zaczęłam ćwiczyć,schudnę ale jak zapobiec efektowi jojo?Zawsze kiedy chudnę stopniowo wracam do starej wagi.Utrzymanie diety jest ciężkie, bo mieszkam z rodzicami.19lat 162cm 60kg,łatwo nabieram mięśni

Witam serdecznie,
Przede wszystkim cieszę się, że takie ma Pani założenia w diecie. na pewno sprzyjają kształtowaniu zdrowych nawyków. Proszę pamiętać, że w tak młodym wieku jakość jedzenia ma olbrzymie znaczenie, nie tylko kcal.
Aby ustalić skąd pojawia się u Pani efekt jojo potrzebowałabym informację jaką ilość kcal mniej więcej spożywa, jak to jest rozłożone procentowo w ciąg dnia. Poza tym efekt jojo nie wynika tylko z błędnie ułożonej diety ale przede wszystkim z trudności dotyczących naszych przekonań w kwestii żywienia, nawyków rodzinnych, słabego radzenia sobie z pokusami, kryzysami które pojawiają się w każdej próbie zmiany żywienia, stylu życia.
Zalecałabym konsultacje najlepiej z psychodietetykiem.

W razie dalszych wątpliwości służę pomocą

pozdrawiam
Małgorzata