Wakacje bez miesiączki. Co zrobić?

Witam. Mam dużo wyjazdów na wesela, rodzinne imprezy, wyjazd w góry. Moim problemem są bolesne i obfite miesiączki. Czy jest możliwość zatrzymania okresu na jakiś czas? Nie biorę żadnych hormonów. Znajoma poleciła mi szczepionkę antykoncepcyjną, dzięki której nie ma miesiączki przez ok. 3 miesiące. Czytałam o tym na forum i zdania są podzielone (np. po szczepionce może wystąpić długotrwałe krwawienie). Mam 19 lat i nie wiem, czy można coś takiego zastosować w moim przypadku, ale bardzo mi na tym zależy. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie ma czegoś takiego jak szczepionka antykoncepcyjna. To, o co Pani pyta, to zastrzyk hormonalny. Poza drogą podania i brakiem konieczności codziennego (tabletki) lub cotygodniowego (plastry) przyjmowania preparatu, nie różni się istotnie od innych metod antykoncepcji hormonalnej.

Krwawienie w trakcie przyjmowania tabletek/plastrów/zastrzyków jest jednym z najpowszechniej występujących działań niepożądanych. Występuje najczęściej właśnie w przypadku zastrzyków. W Pani sytuacji polecałabym tabletki - łatwo je odstawić. Jeśli wystąpi działanie niepożądane może Pani przerwać stosowanie każdego dnia (a nie znosić działanie przez 3 miesiące, jak w przypadku zastrzyków). Poza tym są znacznie tańsze od plastrów.