Walczę z trądzikiem i mam nieregularne cykle - jakie badania powinnam zrobić?

Witam, mam 23 lata i odkąd pamiętam, zmagałam się z problemem trądziku na twarzy, plecach i dekolcie. 2 lata temu zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne N*******, po czym problem kompletnie zniknął, co jakiś czas pojawiały się jedynie pojedyncze krostki. 5 miesięcy temu odstawiłam tabletki, a problem powrócił z siłą 10 razy większą. Mam również problem z nadmiernym owłosieniem, na brzuchu, pośladkach, plecach itp... Okres zazwyczaj miałam regularny (pomijając okres dojrzewania), od kiedy odstawiłam tabletki, spóźnia się czasami po 3 tygodnie. Bezpośrednio po odstawieniu nie pojawiał się przez 2 miesiące, później był normalnie przez 3 miesiące, mniej więcej co 28 dni, natomiast teraz znowu spóźnia się 3 tygodnie... Zastanawiam się, czy wszystkie te problemy mogą być objawami zespołu policystycznych jajników. Czy powinnam wybrać się do lekarza ginekologa-endokrynologa? Na jakie badania powinien mnie skierować? Bardzo proszę o pomoc i radę...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Objawy, które Pani opisuje, mogą sugerować zespół policystycznych jajników. Powinna Pani udać się na wizytę do ginekologa. Badania, jakie należy wykonać, to przede wszystkim badania hormonalne, m.in. LH, FSH, prolaktynę, androgeny. Ponadto warto ozanczyć lipidogram oraz TSH celem wykluczenia chorób tarczycy. Niezbędnym badaniem jest również USG narządu rodnego.
Pozdrawiam