Walka ze schizofrenią paranoidalną bez przyjmowania leków

witam. mam pytanie które dotyczy zdiagnozowanej schizofrenii paranoidalnej. osoba o ktora chcialabym zapytac, obecnie przebywa w szpitalu gdzie podejmuje próby leczenia choroby. niestety od pewnego czasu nie bierze lekow,twierdzi ze czuje sie senna i zmaczona i ze woli sama poradzic sobie ze swoimi glosami czy tez postaciami ktore widzi(stara sie z nimi nie rozmawiac, udawac ze nie widzi) czy mozliwe jest przezwyciezenie tej choroby bez lekow?

Witam serdecznie,
schizofrenia paranoidalna jest chorobą psychiczną której leczenie opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, stosowanych zarówno w okresach zaostrzenia się choroby (dawka terapeutyczna leków jest wówczas podwyższona), jak i w okresach remisji, czyli częściowego lub całkowitego wycofania się objawów choroby (dawka zmniejszona, profilaktyczna). W początkowym okresie brania leków mogą się pojawiać takie objawy uboczne jak senność. Występowanie takich objawów należy zgłaszać prowadzącemu lekarzowi psychiatrze. Dobrze, jeżeli byłaby to jedna osoba, która prowadzi pacjenta przez dłuższy okres i zna jego sposób reagowania na leki, a także objawy zwiastujące kolejny nawrót choroby Znaczenie w procesie leczenia ma relacja z lekarzem oparta na zaufaniu. Nie przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych może doprowadzić do zaostrzenia choroby i nasilenia objawów. Nie jest zatem możliwe przezwyciężenie schizofrenii bez leków przeciwpsychotycznych.

Witam.

Najskuteczniejszą metodą leczenia objawów wytwórczych (omamów i urojeń) w schizofrenii jest odpowiednio dobrana farmakoterapia (tu szczególnie ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem). Leki te natomiast rzeczywiście mają pewne skutki uboczne, o których mówiła osoba o którą Pani pyta. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i ich wpływu na funkcjonowanie chorego (te z kolei, nieleczone, mogą się nasilać z czasem). Są również psychoterapeutyczne metody leczenia schizofrenii ale sugerowałbym korzystanie z nich jako leczenia równoległego do farmakoterapii i leczenia u psychiatry.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.