Wartość ASO w morfologii 8-latki

Witam serdecznie Odebrałam dziś wyniki badań mojej 8 letniej córki zaniepokoiło mnie ASO - wartość 1076 jednocześnie minimalnie podniesione są limfocyty- 54,9(25-50) monocyty -9,0 ( 1-6) oraz żelazo -164,6 ( 50-120) reszta badań jest w normie Córka nie jest chora, ostatnio nie miała anginy itp. Nie bolą ją stawy.Jedynym niepokojącym objawem była jednodniowa gorączka ok 3 tyg temu ( prawie 39 stopni) , bez innych kłopotów zdrowotnych. Czy powinnam wykonać dodatkowe badania? Będę wdzięczna za odp

Lek. Tomasz Budlewski

Wyniki morfologii są prawidłowe, niewielkie odchylenia maja prawdopodobnie związek z niedawno przebyta infekcją. Co do ASO to nie rozumie do konca jakie było wskazanie do jego wykonania?
Co do ASO: Przeciwciała ASO pojawiają się w surowicy w ciągu 7-21 dni po zakażeniu paciorkowcem, a najwyższe ich stężenie odnotowuje się w 3 do 6 tygodnia po zakażeniu. W związku z tym wysoki lub narastający poziom przeciwciał ASO oznacza duże prawdopodobieństwo trwającego zakażenia paciorkowcem z grupy A. Wysoki poziom przeciwciał ASO, który następnie obniża się, wskazuje na przebyte, ustępujące zakażenie. Badanie ASO to analiza surowicy krwi, ma na celu wykrycie trwającego lub niedawno przebytego zakażenia paciorkowcem grupy A (Streptococcus pyogenes),które jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, zapalenia migdałków (anginy), zapalenia płuc i szkarlatyny.
Sugeruje powtórzyc ASO za około 3 tygodnie i porównac wyniki. Samego podwyższenia ASO bez objawów klinicznych się nie leczy, nie ma tez potrzeby wykonywania innych badań.