Wartość pozytywna Igg przy wartości negatywnej Igm w ciąży

Witam. Jestem w 12 tyg ciazy,moj lekarz skierowal mnie na badania,z ktorych wyszlo iz mam toksoplazmoze,ale zlecil powtorzenie badania IgG. Moje wyniki obecnie wyszly nastepujaco: IgG 573,40 WARTOSC POZYTYWNA,natomiast IgM 0,73, wartosc negatywna. Co w dokladnym znaczeniu wynika z tego wyniku? Boje sie bo nie chce by moj dzidzius zachorowal przez to jesli jest zle a czytalam ze jemu to by bardzo zagrazalo...prosze mi to wytlumaczyc bo strasznie sie zamartwiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli jest to powtórny wynik to wskazuje on na zakażenie. Pierwszorazowe oznaczenie przeciwciał wtedy- Jeśli masz wynik IgG dodatni (pozytywny) oznacza to, że przechodziłaś już zakażenie i posiadasz przeciwciała, dzięki którym jesteś obecnie odporna na toksoplazmozę. Jeśli wynik badań Toxoplazma IgM jest dodatni (pozytywny), koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, bo najprawdopodobniej właśnie w tym momencie jesteś chora. Wówczas nie jest wskazane, aby starać się o dziecko.
Tymczasem jeśli wynik badania Toxoplazma IgM jest ujemny (negatywny) to możesz być spokojna, bo posiadasz przeciwciała, dzięki którym Ty jesteś odporna na ponowne zakażenie, a Twój płód jest bezpieczny.