Wartości APTT a badanie układu krzepnięcia

Chciałam zapytać o wartość APTT. Ostatnio robiłam sobie badania okresowe, w tym badanie układu krzepnięcia. Mój wynik to 26,2 sek, przy czym normy tego laboratorium zostały określone 29-40. Czytałam jednak, że często ta norma zaczyna się od 26 sekund. Od ponad roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. W związku z tym, że jestem pod normą aż 3 sekundy, boję się, że mogę być zagrożona zakrzepicą. Czy powinnam odstawić tabletki?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Faktycznie najczęściej norma jest od 26 sek, jednak zależy to bezpośrendnio od odczynników stosowanych w laboratorium do jego oznaczania. Dlatego też za wiarygodne uznaje się normy podane na wyniku badania czasu APTT.
To czy powinna Pani odstawić leki antykoncepcyjne najlepiej przedyskutować ze swoim lekarzem ginekologiem.
Samo nieznaczne skrócenie czasu APTT nie predysponuje jeszcze do rozwoju zakrzepicy. Należy jednak wziąć pod uwagę wszelkie możliwe dodatkowe czynniki potencjalnie predysponujące do rozwoju tego schorzenia.