Wartościowość poszczególnych dań

Dzień dobry. Na dzisiejsze śniadanie zrobiłam sobie jajecznicę z 2 żółtek, garścią pora i 1/2 plastra szynki wieprzowej+pieprz czarny do smaku. Całość smażyłam na 1/2 łyżeczki masła. Czy był to wartościowy początek dnia? Ile ten posiłek mógł mieć kcal? Dziękuję za odpowiedz.

Witam serdecznie!

Całość miała około
- 157 kcal,
- 0,7 g błonnika,
- 1,6 g węglowodanów,
- 14 g tłuszczu
- 8,5 g białka.
To zdecydowanie za mało.
Jajecznica powinna być zrobiona z całych jaj (białko jaja zawiera szereg aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu), szynki też mogłoby być więcej. Poza tym dodałabym dwie kromki chleba pełnoziarnistego z masłem, sałatą, pomidorem lub innymi warzywami- tak by dostarczyć organizmowi węglowodany.

Dobrą opcją na śniadanie jest owsianka. Dostarcza niezbędnej energii na start, poza tym jest sycąca i przynajmniej przez 2h po jej spożyciu nie odczuwa się głodu.

Pozdrawiam.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam :

podaję część wartości odżywczych:

Zdecydowanie zbyt dużo tłuszczu i za mało węglowodanów.

Posiłek Godzina Ilość Produkt/potrawa
____________________________________________________________________________________________________
I śniadanie 8:0 3,00 Masło extra [g]
I śniadanie 8:0 35,00 Por [g]
I śniadanie 8:0 20,00 Szynka wieprzowa gotowana [g]
I śniadanie 8:0 60,00 Żółtko jaja kurzego [g]
____________________________________________________________________________________________________

Podsumowanie wartości odżywczych jadłospisu:

Energia [kcal] 260,0580
Białko ogółem [g] 12,9164
Tłuszcz [g] 22,9695
Węglowodany ogółem [g] 1,5501
Sód [mg] 197,2320
Potas [mg] 188,5420
Wapń [mg] 99,5760
Fosfor [mg] 399,0200
Magnez [mg] 14,9110
Żelazo [mg] 4,7383
Witamina C [mg] 4,1006
Witamina A [mikro g] 586,0640
Witamina E [mg] 1,5211
Witamina B6 [mg] 0,2742
witamina D [mikro g] 2,8265
Błonnik pokarmowy [g] 0,5481
Cholesterol [mg] 654,4320
Kwasy tłuszczowe: ogółem nasycone [g] 8,1007
Kwasy tłuszczowe: ogółem jednonien. [g] 10,0190
Kwasy tłuszczowe: ogółem wielonien. [g] 1,5649