Warunki przeżycia plemników w środowisku suchym

Przeniesienie nasienia na palcach do środowiska pochwy może wiązać się z realnym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Średni czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety wynosi około 3 do 5 dni. Czas przeżycia plemników poza tym środowiskiem w warunkach suchych jest zdecydowanie krótszy i wynosi około 3 dni. Jakie to są te warunki suche, skoro w wysuszonej spermie plemniki już nie zyją

Lek. Tomasz Budlewski

Wszystkie podane terminy są tak na prawdę orientacyjne. Nie wiadomo co tak naprawdę autor miał na myśli twierdząc "warunki suche". Zdarzają się pojedyncze przypadki ciąży w sensie przeniesienia nasienia do dróg rodnych, gdy nasienie przebywało poza ciałem kobiety.

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!

Zapewne jest to błąd w druku, plemniki na powietrzu umierają niemal natychmiast.

z poważaniem
Michał Kurek