Wątpliwości dotyczące własnej orientacji

Witam jestem w okresie dojrzewania i zawsze czulem pociag do kobiet i emocjonalny i fizyczny , wpadam w okres gdy zaczynam zauwazac mezczyzn i czasem jak patrze (nie wiem czy tluke sobie cos do glowy) bo probuje udowonic ze nie jestem ani homo ani bi , to chyba czuje podniecenie ,nie wiem jak to okreslic strasznie sie tym przejmuje naprawde mozna powiedziec ze inne problemy mnie nie obchodza jednak ja nie chce ani tego ani tego , wiec co sie ze mna dzieje czy to okres dojrzewania hormony itp ?

Witam serdecznie,
Orientacja seksualna kształtuje się już w trakcie wczesnych lat życia, jednakże może dać o sobie znać trochę później. Jeżeli masz wątpliwości co do swoich preferencji i w związku z tym odczuwasz stres - warto zgłosić się do psychologa i rozwiać swoje wątpliwości przy odpowiednim wsparciu.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Takie wątpliwości, poczucie niepewności może wystąpić i nie są odosobnione. Dziś już odpowiadałam na podobne pytanie. Okres dorastania to czas w którym kształtuje się wiele potrzeb: emocjonalnych, seksualnych i autonomii, i ujawnia się orientacja psychoseksualna. Potrzeba seksualna jest zintegrowana z innymi potrzebami, szczególnie z potrzebą kontaktu emocjonalnego, więzi. W wieku dojrzewania jest to wyjątkowo silny związek. W związku z tym że jest to okres kształtowania się i rozwoju seksualności, może to skutkować trudnością w interpretacji potrzeb. Zauważanie innych mężczyzn, spostrzeganie ich cech fizycznych, można błędnie zinterpretować jako przejaw skłonności psychoseksualnej. Młody mężczyzna może wtedy odczuwać lęk z tym związany, jednak nie jest zachowanie jednoznacznie wskazujące na orientację seksualną. Podobnie przesyłam link: http://psycho-help.pl/index.php?id=O_seksie_co_nieco

W okresie adolescencji (dojrzewania) zaczynamy aktywnie realizować nasza sferę seksualną, to czas inicjacji seksualnej, temat seksualności, jak również związany z nim temat orientacji seksualnej przewija się często w rozmowach nastolatków.
Dla większości nastolatków temat seksualności jest czymś bardzo ekscytującym i ważnym, przez co mogą narastać wokół niego pewne drażliwe wątpliwości, pytania, które mogą w niesprzyjających okolicznościach przerodzić się w treści natrętnych myśli będących jednym z objawów zaburzeń nerwicowych.

Postaraj się wygasić myśli dotyczące twojej orientacji seksualnej (poprzez odwrócenie swojej uwagi od tych myśli) w mojej ocenie są to błędne interpretacje normalnego zwrócenia uwagi na innego mężczyznę i nie ma nich nic co mogłoby zapowiadać homoseksualne skłonności.

Pozdrawiam :)
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Zapraszam do odwiedzenia mojej strony na facebooku:
https://www.facebook.com/MmaTerapia