Analiza wyniku tomografii komputerowej jamy brzusznej

Wątroba nieco powiększona. W segmencie 4B prawego płata wątroby, w jego części obwodowej, widoczna jest patologiczna masa o hypodensyjnej strukturze. Zmiana ta posiada nieostre zarysy zewnętrzne i dochodzi do wymiaru 38x37mm. Przylega ona bezpośrednio do ściany pęcherzyka żółciowego, bez ewidentnych cech jej naciekania. [27/04/2012 18:36:11]: Kolejne patologiczne ognisko, wielkości 14x13mm i podobnej strukturze, zlokalizowane jest na obwodzie segmentu 7 wątroby. Dwuogniskowość zmian przemawia za możliwością obecności zmian metastycznych. Pęcherzyk żółciowy jest wodniakowato powiększony, z PŻW dochodzący do 16mm. Na obwodzie trzonu trzustki, w kierunku [27/04/2012 18:38:33]: tylnej ściany żołądka, widoczny jest nie typowy obszar hypodensyjny o wymiarach ok 31x15mm - tu, węzeł chłonny, pseudotorbiel z gęstą zawartością? Błagam o jak najszybszą odpowiedź, co jest mojej mamie, bo chyba zwariuję. Ma wezwanie do szpitala na 8 maja, a ja tyle nie dam rady czekać. Dziękuję.

Wątroba nieco powiększona: - wątroba jest w nieznacznym stopniu powiększona co nie ma znaczenia klinicznego; W segmencie 4B prawego płata wątroby, w jego części obwodowej,widoczna jest patologiczna masa o hypodensyjnej strukturze. Zmiana ta posiada nieostre zarysy zewnętrzne i dochodzi do wymiaru 38x37mm. Przylega ona bezpośrednio do ściany pęcherzyka żółciowego, bez ewidentnych cech jej naciekania: - to jakiegoś typu guz w zakresie prawego płata wątroby, o dość dużych wymiarach (średnica prawie 4 cm - przy wielkości wątroby około 15 cm to dość duży guz); Kolejne patologiczne ognisko, wielkości 14x13mm i podobnej strukturze, zlokalizowane jest na obwodzie segmentu 7 wątroby: - to drugi guz, ale o mniejszym rozmiarze, typu podobnego do pierwszego; Dwuogniskowość zmian przemawia za możliwością obecności zmian metastycznych: - oznacza to, że charakter guzów i ich dwuogniskowość, czyli mnogość może wskazywać na to, że są to zmiany typu przerzutowego (czyli ogniska wtórne nowotworu ulokowanego w innym miejscu); Pęcherzyk żółciowy jest wodniakowato powiększony: - to znaczy znacznie powiększony, zawierający żółć o dużym stopniu rozrzedzonia czyli wodnistą powstałą na skutek zastoju żółci spowodowanego utrudnieniem jej odpływu; z PŻW dochodzący do 16mm: - norma to do 10 mm co oznacza, że przewód żółciowy wspólny odprowadzający żółć z wątroby do przewodu pokarmowego w jakimś stopniu jest niedrożny (prawdopodobnie ucisk jakiegoś guza na drogi żółciowe); Na obwodzie trzonu trzustki, w kierunku tylnej ściany żołądka, widoczny jest nie typowy obszar hypodensyjny o wymiarach ok 31x15mm- tu, węzeł chłonny, pseudotorbiel z gęstą zawartością: - to też jakaś zmiana guzowata wychodząca zapewne z trzonu trzustki i kierująca się w stronę tylnej ściany żołądka, która sugeruje, że jest to albo powiększony węzeł chłonny (być może przerzutowy) albo torbiel wychodząca z trzustki z gęstą, płynową zawartościa (może ropną, np. pozapalna, a może to pierwotna zmiana nowotworowa). Taki wynik badania TK jamy brzusznej sugeruje występowanie guzów przerzutowych w wątrobie z jakiegoś ogniska pierwotnego być może zlokalizowanego właśnie w jamie brzusznej (np. z trzustki, żołądka). W przypadku takiego opisu tomografii komputerowej wymagana jest dalsza pogłębiona diagnostyka. Zapewne konieczne okaże się w warunkach szpitalnych wykonanie na początku gastroskopii, kolonoskopii, RTG płuc, zapewne biopsji cienkoigłowej guza w wątrobie, może EUS (USG endoskopowe np. z biopsją guza w okolicach trzustki przez ścianę żołądka). Możliwe, że zostanie wykonana laparoskopia diagnostyczna celem bezpośredniej oceny jamy brzusznej przez kamerę i pobranie bezpośrednich wycinków. O wszystkim zadecydują lekarze w szpitalu.