Wątroba stłuszczona, nieco niejednorodna

prosze o interpretacje wyniku badania usg jamy brzusznej. mam 31 lat. watroba prawidlowego ksztaltu powiekszona, stluszczona, nieco niejednorodna, bez zmian ogniskowych. przewody zolciowe watrobowe i pzw nieposzezone. pecherzyk zolociowy cienkoscienny bez cech wewnetrznych. sledziona bez zmian. nerki prawidlowego ksztaltu i wielkosci bez zastoju i zlogow. pecherz gladkoscienny, slabo wypelniony. nie ma plynuw jamie otrzewnej ani adenopatii zaotrzewnej. duzo gazu w jelitach.

Taki opis USG nie budzi niepokoju.Świadczy tylko o istnieniu nieznacznie powiększonej wątrobie o typie stłuszczeniowym. Być może powodem tego stanu jest zła dieta (np. powodująca otyłość) lub nadużywanie alkoholu. Można w takim przypadku, aby ocenić stan wątroby i jej funkcjonalność wykonać badania laboratoryjne (np. poziom bilirubiny, aktywność ASPAT, ALAT).