Waże 110 kg - czy mam szansę schudnąć?

Dzień dobry! Nawet nie wiem czy zwracanie się o pomoc pocztą mailową ma jakiś sens... Mam 31 lat, przy wzroście 1,72 ważę ok. 110 kilo. Najbardziej uwidacznia się moja waga w brzuchu, który wręcz "wchodzi" już na plecy. Od lat cierpię na zespół policystycznych jajników, byłam już o wielu lekarzy ginekologów, nawet w klinice specjalizującej się w pomaganiu kobietom mającym problem z zajściem w ciążę. Jak do tej pory nikt nie potrafił mi pomoc... Ciągle słyszę tylko, żeby schudnąć. To sprawia ogromną przykrość, ponieważ przecież nie "obżeram" się. Zaczynam mieć wrażenie, że ludzie patrzą na mnie jak na potwora. Przyznaję, że jestem już chyba na granicy załamania. Sport również nic nie daje. Ja już naprawdę nie wiem co mam robić, jeśli to możliwe, proszę mi pomóc.
31 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Pani problem jest złożony. Zaburzenia metaboliczne i hormonalne wpływają na wagę i niemożność utraty kilogramów.
Nie wspomniała Pani jak aktualnie wygląda sytuacja hormonalna: kortyzol, hormony tarczycy, a także ewentualna insulinooporność, które to często towarzyszą zespołowi policystycznych jajników.
Na początek warto znormalizować te parametry, ponieważ nieprawidłowe wartości będą bardzo utrudniać ten proces.
Nie napisała Pani jak aktualnie wygląda Pani sposób odżywiania. Byc może jest też coś do korekty. to samo dotyczy aktywności fizycznej - aby określić konkretne rozwiązania, należy mieć bardzo konkretne informacje oraz możliwości.
W kilku słowach wspomnę o zdrowym odżywianiu:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
(fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.
Na pewno w Pani przypadku potrzeba bardzo dużo cierpliwości i regularności w stosowaniu się do zaleceń.
Oczywiście niezbędna jest też aktywność fizyczna- w zależności od kondycji fizycznej należy dojść do 4-5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut ćwiczeń aerobowych (rower, bieganie, pływanie (bardzo korzystne!! itp). Oczywiście jeśli nie ćwiczyła Pani wcześniej, to należy to robić stopniowo.
Dodatkowo regularne ćwiczenia na poszczególne partie ciała - brzuch, nogi, ramiona. W ten sposób będą się wyrabiać mięśnie, które mają też rolę wspomagającą w spalaniu tkanki tłuszczowej.
Powodzenia!
Pozdrawiam