Ważę ok. 65 kg przy wzroście 164 cm. Jaka dieta byłaby dla mnie najlepsza? Czego unikać, a co jeść?

Witam! Mam 17 lat. Ważę ok. 65 kg przy wzroście 164 cm. Obwód w talii to 79 cm, a w biodrach 107 cm. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną ...hmm... to jest troszkę źle z nią (ale chciałabym to zmienić). Nie stosowałam nigdy diety. W mojej rodzinie jest wiele osób cierpiących na nadwagę... (boję się, że i mnie to może spotkać). Dlatego liczę na Waszą pomoc. Jaka dieta byłaby dla mnie najlepsza? Co unikać, a co jeść? Pozdrawiam;)

Witam,

w Twoim przypadku najistotniejsze jest zapobieganie tyciu. Uzyskasz to poprzez wybieranie zdrowych produktów żywnościowych i regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Najlepiej, gdybyś trzymała się poniższych zaleceń:

Zasady odżywiania, zapobiegające tyciu u nastolatków to:
1. uregulowanie pór spożywanie jedzenia (łącznie 5 posiłków dziennie, przy zachowaniu odstępów 3 godz.)
2. unikanie pojadania między posiłkami
3. zamiana słodyczy na świeże warzywa i owoce
4. regularna podaż produktów mlecznych (wapń usprawnia przemianę materii, jest niezbędny do zachowania metabolizmu na stałym poziomie)
5. nie omijanie śniadań (rezygnując z pierwszego posiłku nie schudniesz, a wręcz przytyjesz, gdyż prawdopodobnie pod wieczór zjesz podwójną porcję)
6. systematyczna aktywność fizyczna dostosowana do stanu zdrowia, możliwości.

Prosiłabym Cię o zapoznanie się z Piramidą IŻŻ dla dzieci i młodzieży:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia

W prewencji nadwagi i otyłości stosuje się wysiłki długotrwałe o umiarkowanej intensywności (60-90 minut dziennie). Do takiej długości powinno się dochodzić stopniowo. Być może w Twojej szkole organizowane są zajęcia typu SKS?

Polecam Ci artykuły:
http://portal.abczdrowie.pl/czy-wiesz-co-masz-w-koszyku
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pozdrawiam