Wchłanianie tabletki antykoncepcyjnej Yaz w organizmie

Witam! W jakim miejscy w organizmie przyswaja się/wchłania tabletka antykoncepcyjna yaz? W żołądku czy w w jelicie, jeżeli w jelicie to w cienkim czy grubym? Czy jakieś jedzenie lub picie wpływa na wchłanialność tabletki? Z góry dziekuję za odpowiedz Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Tabletki antykoncepcyjne mogą wchłaniać się w całym przewodzie pokarmowym. Sądzę, że najlepiej następuje to w jelicie cienkim. co do pokarmów nie ma oficjalnej grupy pokarmów zmniejszającej działanie tabletek antykoncepcyjnych: jedni badacze sugerują iż czosnek może powodować obniżenie skuteczności tabletek tak samo ziele dziurawca. Wszystkie produkty "powodujące", tzn mogą spowodować biegunkę może wpłynąć na wchłanianie tabletek, w wypadku wystąpienia biegunki należy stosować się do zaleceń producenta.