Wczesna ciąża - czy pęcherzyk nie jest za mały?

Witam serdecznie. Na mój poprzedni post uzyskałam odpowiedź, ale niestety po wysłaniu wiadomości przyszły mi do głowy dodatkowe pytania.

Oto mój poprzedni post: Wczoraj byłam u lekarza po tym, jak test ciążowy wyszedł pozytywnie. Lekarz potwierdził ciążę, ale nie był zbyt przekonany, co do jej prawidłowości. Niestety z nerwów nie byłam w stanie zadać nurtujących mnie teraz pytań. Przepisał mi L*** dopochwowo, którą mam stosować w dawce 4 tabletek na dobę. Oto mój wypis z USG: OM 28/07/2011 Trzon macicy w przodozgięciu. W jamie macicy uwidoczniono pojedynczy pęcherzyk ciążowy. Widoczne echo zarodka CRL 3,3 mm odpowiadające 6 tyg. i 0 dni. Widoczne ASP. Pęcherzyk żółtkowy prawidłowej wielkości YS 6,9 mm. Trofoblast homogenny. Jajniki obustronnie budowy i struktury prawidłowej. Zagłębienie Douglasa bez ech patologicznych.

Bardzo proszę o interpretację tych wyników. Jak wpływają one na szansę prawidłowej ciąży? Dodam, że jestem po dwóch porodach oraz po dwóch poronieniach. Zapomniałam dodać w poprzednim poście pytania dotyczące wielkości pęcherzyka żółtkowego - mój lekarz był zaniepokojony jego wielkością (stwierdził, że jest duża różnica między jego wielkością a wielkością zarodka). Powiedział, że może to źle rokować oraz że zarodek jest za mały na ten, według OM, 8. tydzień. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Wielkość pęcherzyka żółtkowego faktycznie może niepokoić.  Pęcherzyk żółtkowy pojawia się w obrazie USG pod koniec 5. tygodnia ciąży i rośnie aż do końca 7. tygodnia, kiedy osiąga swój maksymalny wymiar, nie większy niż 5 mm. Po tym czasie pęcherzyk stopniowo maleje. Zbyt duży pęcherzyk ciążowy, większy niż 6 mm, może wskazywać na nieprawidłowy rozwój ciąży i zwiastować nadchodzące poronienie. Z tego też powodu został Pani przepisany progesteron, który powinna Pani regularnie przyjmować.

Niepokojąca Panią różnica w ocenie wieku ciąży może wynikać z nieregularnych cykli. Jeżeli jednak Pani cykle były regularne, to mały wymiar płodu może przemawiać za wolniejszym rozwojem i także wróżyć obumarcie ciąży.

Proszę być jednak dobrej myśli.

Pozdrawiam