Wcześniejszy okres po stosunku bez zabezpieczenia

Mam 18lat. Od roku kocham się z chłopakiem. Od pół roku nie biorę tabletek antykoncepcyjnych i okres nam regularnie zawsze dnia 22, ale od ostatniego miesiąca kochamy się bez zabezpieczenia i w piątek 12 lutego wytrysk był do środka. Okres powinnam mieć 22, a dostałam 15, tydzień wcześniej. Czy mogłam zajść w ciążę?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Cykl miesięczny zazwyczaj trwa 28 dni, w związku z czym to, że miesiączki występują zawsze danego dnia miesiąca świadczy o pewnej nieregularności, zazwyczaj będącej przejawem normy, często spotykanej w młodym wieku. Jeśli poprzednie krwawienie zaczęło się 22 stycznia, a teraz 15 lutego, świadczy to o tym, że aktualny cykl trwał 25 dni, co też jest prawidłowe. Szansa tego, że zaszła Pani w ciążę praktycznie nie istnieje, gdyż zazwyczaj 13 dni przed miesiączką są dniami niepłodnymi.

Proponuję zapoznać się z artykułem o cyklu miesięcznym oraz o nieregularności cykli, być może pomoże to Pani w zrozumieniu problemu i swojej fizjologii. Warto byłoby też się zastanowić nad wizytą u lekarza ginekologa. Każda młoda kobieta rozpoczynająca współżycie płciowe powinna być zbadana.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.