Wcześniejszy okres przy tabletkach

Miałam problem z żołądkiem i po 2 godzinach od przyjęcia 16. tabletki wymiotowałam kilka razy. Teraz 5 dni za wcześnie dostałam okres. Czy wszystko jest OK? Czy powinnam się dodatkowo zabezpieczyć ?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wymioty, które nastąpiły w czasie do 3-4 godzin od zażycia pigułki antykoncepcyjnej mogą obniżyć jej skuteczność. W sytuacji ich wystąpienia należy zażyć kolejną pigułkę (najlepiej po ustąpieniu wymiotów), a jeśli się to nie udało, należy zabezpieczać się dodatkowo (prezerwatywa) przez kolejnych 7 dni. Jeśli w ciągu tych 7 dni miałaby wypaść przerwa w stosowaniu pigułek, to należałoby ją pominąć i od razu zacząć stosować nowy blister (chodzi o to, by po wystąpieniu tych wymiotów zażywać pigułki nieprzerwanie przez 7 dni). Wszystkie te wytyczne zawarte są na pewno w ulotce Pani leku. Jeśli nie zabezpieczała się Pani dodatkowo, to niestety istnieje ryzyko ciąży, proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie.

Pozdrawiam!