Jak mam interpretować wyniki badania krwi?

Wczoraj zrobiłem badania profilaktyczne i mam słabe wyniki: ALT 123U/l; cholesterol 261; PLT 136; MPV 11,1; PDW 23,3, pozostałe są w normie, lecz przy górnej granicy. Nie wiem, co to oznacza i czego mogę się spodziewać, czy to jest już bardzo źle i jakiej choroby mogę przy takich wynikach doznać. Zostało mi zalecone powtórzenie badań, lecz chciałbym wiedzieć teraz, co w razie powtórzenia badań i podobnych wyników może mi dolegać i czego mogę się spodziewać. Oraz jakie środki powinienem podjąć, żeby wszystko wróciło do normy i czy jest to w ogóle w tej sytuacji możliwe?

Lek. Marta Hat

Witam! Wszystkie wyniki badań laboratoryjnych należy interpretować w zależności od odczuwanych objawów, nieprawidłowości w badaniu fizykalnym oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta (choroby przewlekłe, zażywane leki, stosowane używki, dieta). Dysponując tymi informacjami można ukierunkować się w stronę potencjalnej przyczyny nieprawidłowych wyników badań. Podwyższony poziom ALT świadczy o zaburzonej funkcji wątroby - może to być związane z nieprawidłową dietą (bogatą w tłuste pokarmy), nadużywaniem alkoholu, a także infekcją wirusową, która mogła mieć wpływ na parametry wątrobowe. Podwyższony cholesterol świadczy o nieprawidłowej diecie - zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych. Należy zmodyfikować dietę (mniej pokarmów tłustych, smażonych, więcej chudych mięs i ryb) oraz aktywność fizyczną. Poziom płytek krwi jest nieznacznie obniżony - taki stan rzeczy może być związany np. w niedawno przebytą infekcją wirusową. Do prawidłowej interpretacji niezbędne jest powtórzenie wyników i ocena dynamiki zmian. Pozdrawiam serdecznie!