Wegetarianizm a odchudzanie

Mam 13 lat, wzrost 160 i wagę wahającą się mierzy 53-56 kg. Ostatnio przeszłam na wegetarianizm i zaczęłam się zdrowo odżywiać co po pół roku przyniosło efekty, ale zaniedbałam to i wróciłam do strachy nawyków żywienia się mięsem, ale również wróciły kilogramy. Czy powinnam schudnąć? A jak tak, to w jaki sposób? I ile?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Wskaźnik masy ciała znajduje się w normie, dlatego też odchudzanie się nie jest konieczne. W tym wieku niewskazane jest stosowanie diety wegetariańskiej, gdyż białko zwierzęce stanowi jeden z najważniejszych składników diety, mających charakter budulcowy i wspierających prawidłowy rozwój organizmu. Dieta wegetariańska jest niedoborowa w ten składnik, a jej odpowiednie zbilansowanie stanowi trudne zadanie, konieczne do skonsultowania z dietetykiem. Doradzałabym jednak powrócenie do zdrowego stylu życia- unikania słodyczy i kalorycznych przekąsek, tłustych i smażonych dań, napojów słodzonych, żywności typu fast food itp. a także zwiększenie spożycia produktów zbożowych, mlecznych, warzyw i owoców. Ważna jest także codzienna aktywność fizyczna, która wspiera zdrowie i dobrą kondycję.