Węgiel leczniczy a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Zażywam tabletki azalia w pierwszym tygodniu stosowania zażywałam też węgiel leczniczy 30 minut przed azalią czy skuteczność jest obniżona?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Węgiel leczniczy obniża wchłanianie preparatów antykoncepcyjnych, przez co obniża ich skuteczność. Jeśli jednak koniecznie musi Pani zastosować węgiel sugeruję przyjąć go co najmniej 3-4 godziny przed zażyciem tabletki. W czasie terapii węglem sugeruję także stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.