Węglowodany w diecie redukcyjnej

ile porcji węglowodanów powinna zawierać dieta redukcyjna 1500-1600 kcal dla kobiety o średniej aktywności fizycznej 28 lat, 170 cm wzrostu, PPM 1400, CPM 2000 kcal.Chodzi mi o chleb oraz kasze, ryż, płatki owsiane.Czy większość węglowodanów powinna pochodzić z warzyw i owoców?

Mgr Estera Durbacz Dietetyk, Bytom

Witam,
w takim przypadku ilość węglowodanów powinna stanowić ok 50-55%, co przekłada się na ok. 200g węglowodanów. Powinny to być głównie węglowodany złożone, czyli pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, ryż brązowy, płatki z pełnego ziarna. Warzywa w diecie redukcyjnej powinny zajmować ważne miejsce i mogą być jedzone bez większych ograniczeń, poza ziemniakami i warzywami strączkowymi, których ilość należy zbilansować w diecie według ilości węglowodanów. Owoce powinny występować 1 do maksymalnie 2 razy dziennie i nie powinny być głównym źródłem węglowodanów, ze względu na to, że zawierają przede wszystkim cukry proste, które sprzyjają rozrostowi tkanki tłuszczowej.
Jeżeli chodzi o porcje węglowodanów to powinny występować w każdym posiłku, czyli 4-5 porcji dziennie. Najwięcej powinno ich być w pierwszym śniadaniu, z uwagi na to, że organizm wykazuje wtedy największe zapotrzebowanie na te składniki. Szczególnie istotne jest to dla mózgu, dla którego jedynym źródłem energii jest glukoza.
Najmniej powinna ich zawierać kolacja, ponieważ wieczorem organizm nie wykazuje już dużego zapotrzebowania na energię, istotniejsze są wtedy składniki budulcowe, głównie białko.
Pozdrawiam,
Estera Durbacz
Poradnia Dobry Dietetyk w Bytomiu i Katowicach

Większość węglowodanów powinna pochodzić z pieczywa pełnoziarnistego ciemnego oraz ciemnych kasz, ryżu, płatków owsianych. Dieta powinna zawierać 5 posiłków dziennie

Witam, mam wątpliwości do obliczenia CPM na poziomie 2000 kcal, ale....odpowiadając na pytanie...węglowodany powinny stanowić ok 50-55% energii.Błędem będzie zbyt duży udział cukrów prostych z owoców, raczej powinny przeważać węglowodany wolnowchnialne z pieczywa razowego, grubych kasz, otrąb, surowych warzyw etc.
Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam