Wewnętrzny niepokój o zdrowie a uczęszczanie na psychoterapię z podejrzeniem nerwicy

Zaczęłam uczęszczać na psychoterapię z podejrzeniem nerwicy. Cały czas mam jakieś bóle w klatce piersiowej i wewnętrzny niepokój i drżenie ciała wewnątrz. Miałam robiony test osobowości. Ale mi wydaje się ze problem leży gdzie indziej. Jeżeli coś mnie zakłuje to sobie przypisuje jakiś zawał, jeżeli mi zdrętwiała ręka to myślę że to udar, jeżeli boli mnie głowa to myślę że mam jakiegoś guza w głowie. Nie wiem czy powiedzieć o tym psychoterapeucie? Rozmawiamy o mnie i moich relacjach z innymi.

Witam,
zachęcam do otwartości podczas terapii, to bardzo ważne dla terapii, warto wnosić tematy ważne dla Pani na terapię. Rozumiem, że dla Pani najważniejszy w chwili obecnej jest pani niepokój o zdrowie, proszę o tym mówić terapeucie. Istnieje wiele rożnych podejść terapeutycznych, różnią się one punktem nacisku na określone obszary. Jedne skupiają się bardziej na objawach inne np. na relacjach, wszystkie są dobre. Każdy ma prawo do swoich preferencji oczywiście. Jednak zapewniam Panią, ze wzory relacji są także ważne dla leczenia pani problemów. Zachęcałabym z drugiej strony do pełnej otwartości i omawiania wszystkich wątpliwości i tym samym pełnego wykorzystania terapii na którą Pani uczęszcza. Takie postępowanie z cała pewnością przyniesie Pani korzyści. Pozdrawiam.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, myślę że te informacje o których Pani pisze są bardzo ważne i dobrze, jeśli powie Pani o tym terapeucie. To na pewno wpłynie na cały proces terapii i wspólnie z terapeutą będzie Pani mogła wytyczyć nowe cele. Powodzenia. M. Prus

Witam. To bardzo ważne aby podzielić się informacjami odnośnie odczuć z ciała oraz pani lękami o zdrowie z psychoterapeutą. Może panie też powiedzieć o swoich wątpliwościach albo koncepcjach co do źródła problemu. Te informacje, są istotne ponieważ mogą pomóc i pani i terapeucie szerzej spojrzeć na to co pani dolega i pomóc sobie z tym poradzić. Życzę powodzenia.

Witam Panią
Porusza Pani bardzo ważny temat mianowicie ile powiedzieć psychoterapeucie a ile nie powiedzieć i gdzie jest ta cieńka granica zaufania. Z psychoterapią jest tak że tyle ile Pani powie tyle psychoterapeuta wie, wiadomo że psychoterapeuta dopyta ale to od Pani zależy ile Pani powie i tym samym może Pani wpływać na jakość tej psychoterapii, jej głębokość i też skuteczność. Zależność jest taka im bardziej Pani zaufa tym skuteczniej pozbędzie się Pani nerwicy. Tak więc warto trochę zaryzykować i powiedzieć o swoich objawach. Rozumiem Panią w tym że nie jest to łatwe
Życzę odwagi
Anna Suligowska