Węzeł, mastopatia i inne

Byłam w onkologicznym szpitalu w celu usuwania guzka z prawej piersi, który okazał się zwykłym włókniakiem. Miałam w szpitalu przed zabiegiem robione usg piersi i dołów pachowych. Radiolog oznajmiła mi, że w piersi lewej (nie tej, gdzie był włókniak) w ogonie Spence'a jest węzeł chłonny zatokowy o wymiarach 8 mm na 3 mm. Zapytałam, czy jest jakiś podejrzany, powiedziała, że wszystko z nim w porządku. Będąc w szpitalu rozmawiałam o tym węźle z chirurgiem, a usłyszałam odpowiedź, że obrazowo wygląda dobrze, ma zachowaną strukturę, jest mały i nie budzi żadnych podejrzeń, tak więc nie widzi potrzeby, aby go ruszać. Powiedziała tylko, że mam go co jakiś czas kontrolować na usg. W szpitalu też powiedziało mi paru lekarzy, badając mnie, że mam mastopatyczne piersi. Co to oznacza? Czy węzeł może być powiększony przez to? Co w ogóle oznacza zatokowy węzeł? Dodam, że mnie nie boli jest miękki i przesuwalny. Doły pachowe wolne. Dopiszę jeszcze, że wszystkie badania krwi, tzn. morfologia z rozmazem, ob, crp, jonogram są książkowe. Moim problemem są jeszcze takie objawy. Dodam, że mam 29 lat. Bardzo bolesne owulacje ok. 10 dni przed miesiączką, bolą mnie piersi i jest w nich sporo zgrubień. Przed miesiączką bolą mnie też plecy, szczególnie dolna część. Mam kłopoty ze skórą, tzn. pojawiają mi się tak jakby liszaje. Okrągłe zmiany, które w środku się łuszczą i zostaje różowa obwódka. Po jakimś czasie zmiana sama znika. Tendencja do przetłuszczania włosów. Na moich piersiach (z brodawki) od lat pojawia się coś o konsystencji serka w kolorze białym o nieprzyjemnym zapachu. Jest tego niewiele. Odczuwam bóle brzucha podczas wypróżniania się w tych dniach, gdy miesiączkuję. Miesiączki moje są regularne, co 28-29 dni.

Witam serdecznie!

Ogon Spence'a tworzy tkanka gruczołowa piersi "wchodząca" do dołu pachowego. U niektórych osób można zaobserwować w badaniu USG tzw. wewnątrzsutkowe węzły chłonne (węzły do 1 cm o prawidłowej budowie), które nie są związane z patologią.
Zapewne właśnie o taki węzeł chodzi w Pani przypadku.

Jeżeli chodzi o mastopatię, to jest to najczęstsze łagodne schorzenie sutka, polegające na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu.

Postępowanie w przypadku stwierdzenia mastopatii polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań obrazowych, wykluczających zmiany nowotworowe, tj. USG i mammografii. Warto wspomnieć, że mastopatia nie powoduje zwiększenia ryzyka rozwoju raka piersi, natomiast może utrudniać wykrycie ewentualnych zmian.

Mastopatia jest spowodowana zazwyczaj zaburzeniami hormonalnymi w organizmie kobiety, co może powodować rozmaite dolegliwości (m.in. opisywane przez Panią). Uważam, że takie badanie byłoby wskazane w Pani przypadku (poziom estrogenów, progesteronu, LH, FSH, prolaktyny oraz TSH).

Leczenie mastopatii polega na stosowaniu odpowiedniej diety (uboga w tłuszcze zwierzęce, kawę i mocną herbatę, zawierającą dużo owoców i warzyw, witaminy E+A oraz olej z wiesiołka), niepalenie papierosów, noszenie odpowiedniej bielizny.

Więcej na temat mastopatii może Pani przeczytać w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Pozdrawiam serdecznie