Węzeł odczynowy a stany zapalne

''Lek. M. Horbaczewska Witam serdecznie. Nie ma powodów do niepokoju, nie jest to węzeł podejrzany onkologicznie. Węzeł odczynowy to węzeł pojawiający się jako odczyn, czyli reakcja na stan zapalny w obrębie tkanek przez niego drenowanych.'' MOJE KOLEJNE PYTANIE A proszę napisać jakie to mogą być stany zapalne tzn. w jakim obrębie/gdzie moze wystepowac jeszcze stan zapalny?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pani Doktor Horbaczewska nie miała na myśli nić konkretnego. Węzły chłonne mogą powiększać się ze względu na infekcję bakteryjną czy wirusową, choroby alergiczne itp. W zasadzie najmniejszy odczyn infekcyjny może spowodować limfadenopatię. W tym przypadku może być to wynikiem zakażenie dróg oddechowych czy gardła, zapalenie ucha, dziąseł a nawet próchnicy.

Węzły chłonne odczynowe to węzły zmienione zapalnie w odpowiedzi na toczący się w bliskim sąsiedztwie stan zapalny. O charakterze odczynowym węzłów można powidzieć na podstawie obrazu USG i po dokładnej ocenie stanu pacjenta.
Węzłów odczynowych nie leczy się, najważniejsze jest zdiagnozowanie pierwotnego ogniska choroby i odpowiednie leczenie przyczynowe.
Pozdrawiam,
Joanna Jędrys

Nie wiem konkretnie, gdzie umiejscowiony jest ten odczynowy węzeł chłonny. Węzły chłonne zmienione są odczynowo w zakresie spływu chłonki do nich czyli przykładowo: na szyi - stany zapalne w zakresie jamy ustnej, gardła, twarzy; w dołach pachowych - stany zapalne w zakresie kończyn górnych, górnej części klatki piersiowej, piersi; w pachwinach - stany zapalne w zakresie kończyn dolnych, krocza, podbrzusza. To zależność anatomiczna. Węzły powiększają się w niedalekiej odległości od ogniska zapalnego.