Wiarygodność badania cytologicznego wykonanego bez wziernika

Mam nadzieję znaleźć tu odpowiedź jakiegoś specjalisty. Chciałabym się dowiedzieć czy cytologia przeprowadzona bez wziernika, za pomocą pałeczki (podobnej do patyczka do uszu)jest wiarygodna? Jeśli na wyniku zaznaczone jest, że materiał nadaje się do badania i są obecne komórki kanału szyjki/strefy? Miałam tak wykonaną cyt. przez gin, współżyłam jedynie pralnie. Gin ten twierdził, że takie badanie jest miarodajne/wiarygodne zaś drugi twierdził że jest niewiarygodne..

Witam.
Prawidłowa technika badania opiera się na uwidocznieniu szyjki macicy przy pomocy wziernika. Zastanawiające jest to, że mimo niewłaściwego wykonania, rozmaz jest czytelny i zawiera wszystkie rodzaje komórek. Na wszelki wypadek proponuję jednak powtórzenie badania.
Pozdrawiam