Wiarygodność badania poziomu cholesterolu

Mam 34 lata. Dziś na pikniku była możliwość zmierzenia cukru i cholesterolu z palca. Cukier 76 natomiast cholesterol 236. Zdenerwowalam się. Czy wynik jest miarodajny? Wspomnę, że miałam dwa razy robione to badanie, gdyż za 1 razem aparat nie zawiesił się i nie wykazał wyników. Dodam, że praktycznie nie jadam mięsa, słodycze w granicach rozsądku, nie jadam fast food ani przekąsek typu chipsy, słodkich napojów. Ponadto co dziennie wykazuje aktywnosc fizyczna tj cwicze na silowni tzw plenerowej

Dzień dobry :)

Przyczynami zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi mogą być, oprócz źle zbilansowanej diety, małej aktywności fizycznej czy nadmiernej masy ciała, także palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy nasilony stres.

Jeśli ma Pani jednak wątpliwości co do wyniku badania proszę wykonać oznaczenie cholesterolu z krwi żylnej.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam serdecznie,

bardzo ważne jest przeprowadzenie badania w odpowiednich warunkach. Zachęcam do wizyty w laboratorium na czczo i pobrania próbki krwi do oceny poziomu glukozy i lipidogramu.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu może być spowodowany nieodpowiednią dietą w dniu poprzedzającym badanie.
Proszę o ponowienie badania.

Pozdrawiam,
mgr dietetyki Natalia Główka
www.nutricus.pl

Witam Panią,

zalecam powtórzyć badanie w laboratorium. Badanie, które Pani wykonała na pikniku może być obarczone błędem ponieważ wpływa na nie to co Pani zjadła a domyślam się że skoro było wykonywane podczas pikniku to dieta mogła być niewłaściwa.
Jeżeli badanie laboratoryjne potwierdzi wyniki to proszę zastosować odpowiedni jadłospis.
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis dzięki któremu poprawią się Pani wyniki. Ważna jest także odpowiednia aktywność fizyczna.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk