Wiarygodność testu ciążowego z krwi a BHCG

Otrzymałam na Państwa portalu odpowiedź, że test ciążowy z krwi wykonany w 23. dniu po stosunku z rana jest miarodajny i że wynik poniżej 2 (laboratorium nie podaje dokładnie o ile) świadczy, że w ciąży nie jestem. Czytałam, że plemniki mogą żyć 7 dni, a zagnieżdżenie zarodka może nastąpić dopiero po 12. dniach. To by oznaczało, że hormon HCG wytwarzał się tylko trzy pełne doby. Czy nie jest to za mało, żeby stwierdzić, że nie jestem w ciąży przy wyniku mniejszym niż 2 bez podania dokładnie ile?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Test ciążowy można uznać za wiarygodny, jeżeli przeprowadzony jest po 23. dniu cyklu. W razie wątpliwości, zwłaszcza, jeżeli spodziewana miesiączka nie wystąpiła, badanie można powtórzyć.