Widoczna krew w kale a wskazania do wykonania badania na krew utajoną

Czy ma sens robienie badania na krew utajoną w kale, jeśli podczas wypróżniania krew widoczna jest gołym okiem tzn. czy w tej sytuacji nie wiadomo z góry, że wynik tego badania będzie pozytywny? Czy też krew widoczna z krwią utajoną nie ma związku?

Lek. Tomasz Budlewski

Występowanie krewi na stolcu może powodować wystąpienie fałszywie dodatniego testu, dlatego w Pani wypadku nie miałby on większego sensu. Krew utajona w stolcu ma za zadanie sprawdzenie czy w przewodzie pokarmowym nie zachodzi krwawienie, które może być nie zależne od krwawienia widocznego gołym okiem. Zalecam udanie się do gastroenterologa.