Widoczna owalna zmiana 8 mm w miejscu po piątym zębie

widaczna owalna zmiana 8mm sklerotyczna w miejscu po zebie piatym.(zęby małam usówanie 10 lat temu)Co to moze oznaczać??

Zmiana 8 mm w stomatologii,to zmiana spora.Nie wiem,czy tą wielkość podaje Pani z opisu jakiegoś zdjęcia?Przydałoby się więcej szczegółów,aby udzielić sensownej odpowiedzi.Ważne jest,jak przebiegł zabieg usunięcia zęba 5.,czy było to usunięcie proste,czy powikłane,dlaczego ząb był usuwany,czy była jakaś torbiel lub inna zmiana zapalna?Czasem lekarze(zwłaszcza 10 lat temu)usuwają zęby bez kontroli rtg i w związku z tym nieświadomie pozostawiają np.torbiele,które często towarzyszą zębom przewlekle nieleczonym.Zmiany takie po kilku latach mogą właśnie ulegać sklerotyzacji.Tak czy owak koniecznie musi Pani pokazać zdjęcie panoramiczne chirurgowi szczękowo-twarzowemu,który najlepiej będzie wiedział,czy zmianę tą należy usunąć,czy może pozostawić do obserwacji.Proszę się nie martwić,zabiegi takie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i traktuje jako normalny zabieg chirurgiczny,tak jak,usunięcie zęba.Proszę jednak też nie bagatelizować sprawy i nie zwlekać z konsultacją.Dziękuję i pozdrawiam.

Trudno się jednoznacznie wypowiedzieć nie widząc zdjęcia rtg. Może to być zarówno zmiana istniejąca przed usunięciem zęba, zasłonięta przez niego albo pozostawiona resztka korzeniowa. Proponuję ze zdjęciem zgłosić się na konsultację do chirurga stomatologa. Pozdrawiam