Widoczna torbielowata, cienko ścienna przestrzeń płynowa

WITAM! MÓJ 4 MIESIĘCZNY SYNEK MIAŁ DZIŚ BADANIE USG NEREK. 2 MIESIĄCE TEMU MIAŁ ZAKAŻENIE UKŁADU MOCZOWEGO. W WYNIKACH MAMY NAPISANE : NEREK LEWA 57 MM, Z DYSKRETNIE POSZERZONYM UKM, miednicza ap 5 mm7 mm, kielich górny szer. 5mm. Widoczny jest podmienić znowu odcinek moczowo du lewego, dyskretnie poszerzony do 3,5 mm. W podbrzuszu międzypetlowo nad pęcherz em moczowy widoczna jest torbielowata, cienko ścienna przestrzeń plynowa o wym 7,5x 7,6 (torbiel enterogenna) . Co to wszystko oznacza? J

Jan ZajÄc

Witam. Poszerzony układ kielichowo-miedniczkowy i moczowód najczęściej wskazuje na zwiększone ciśnienie w drogach moczowych spowodowane utrudnieniem odpływu moczu bądź nieprawidłowym cofaniem się moczu (refluksem). Obie te przyczyny zwiększają ryzyko wystąpienia zakażenia układu moczowego. Uwidoczniona torbielowata przestrzeń płynowa, według lekarza radiologa, mogłaby odpowiadać torbieli enterogennej, czyli rodzajowi uchyłka przewodu pokarmowego. Jego objawy mogą obejmować bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia. Należałoby ten wynik pokazać lekarzowi POZ aby pokierował dziecko do odpowiedniego specjalisty.