Widoczne nieliczne rozsiane ogniska uszkodzenia istoty białej
wynik tomografii komputerowej: (...)są widoczne nieliczne rozsiane ogniska uszkodzenia istoty białej...(...)w pobliżu styku korowo-podkorowego okolic czołowych i ciemieniowych :3-4 ogniska w półkuli prawej oraz 7-8 ognisk w lewej wielkości do 3mm - o możliwej etiologii naczyniowej.poza tym mózgowie w normie. Układ komorowy nieposzerzony, nieuciśniety i nieprzemieszczony. co to oznacza???

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Renata GrzechociĹska
79 poziom zaufania
Badania należy skonfrontować z badaniem klinicznym. Proszę się udać do neurologa
Zmiany naczyniopochodne w obrębie mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej i wymagają wyjaśnienia przyczyny. Należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę i leczenie aby w przyszłości zapobiec wystąpieniu udaru mózgu.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych Inne są natomiast przyczyny u osób młodych.
Należałoby wykonać badanie układu sercowo-naczyniowego, wykluczyć schorzenia hematologiczne i układowe.
W tym wypadku należałoby wykonać echo serca (najlepiej przezprzełykowe) celem wykluczenia drożnego otworu owalnego, holter EKG w kierunku zaburzeń rytmu serca, oraz usg tt domózgowych.
Z badań laboratoryjnych należy oznaczyć układ krzepnięcia, lipidogram, homocysteinę, wykonać badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego oraz chorób układowych.
Wiem, że brzmi to mądrze i skomplikowanie ale dobry lekarz będzie wiedział o co chodzi.