Widoczne odczynowe węzły w obu kątach żuchwy

W badaniu USG węzłów chłonnych szyi robionych 2 miesiące temu w obu kątach żuchwy mam widoczne odczynowe węzły o szerokosci do 9mm obustronnie i cylindryczne węzły w okolicy obu mięśni MOS szerokość do 3-4 mm. Brak patologicznych węzłów. Poza tym w przeciągu miesiąca robiłem badanie krwi i OB wynosiło 16 i 12, a monocyty 13,4 % (przy normie do 10). Czy mogę podejrzewać u siebie chłoniaka? Czy powinienem powtórzyć w najbliższym czasie badanie USG?

Aleksander Ropielewski

Należy ustalić przyczynę powiększenia węzłów chłonnych (odczyn, czyli reakcja zapalna ma swoją przyczynę, po której wyeliminowaniu powinno dojść do ponownego zmniejszenia się węzłów chłonnych). W przypadku dłużej urzymującego się powiększenia węzłów rozważyłbym wycięcie węzła celem oceny histopatologicznej.