Widoczne plamiste zagęszczenia mogące odpowiadać zmianom zastoinowym

Interpretacja wyników rtg klatki piersiowej kobiety w wieku 62 lat Rtg kobiety w wieku 62lat: u podstawy obu płuc i przysercowo widoczne plamiste zagęszczenia mogące odpowiadać zmianom zastoinowym, z nakładającymi okołooskrzelowymi zagęszczeniami w przebiegu utrwalonych zmian w pzo. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych. Przepona gładka, kąty wolne. Serce powiększone. Aorta wydłużona. Wnęki szerokie - naczyniowe.Proszę o pomoc w interpretacji. Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Obraz taki możę występować w niewydolności lewokomorowej serca w sytuacji zaostrzenia jej prze nakładającą się infekcję układu oddechowego. Jest to sytuacja normalna, która jednak wymag aleczenia przyczynowego infekcji (tlenoterapia, ew. antybiotykoterapia) i niewydolności serca (leki moczopędne oraz wspoagające pracę serca).