Widoczne pojedyncze drobne ognisko hypoechogenne

Robiłam badanie TSH, które wyniosło 5,59 (przy normie 0,27-4,2),FT4 wyniosło 17,2 (przy normie 12-22), a FT3 4,6 (przy normie 3,1-6,8).USG tarczycy brzmi tak:wpłacie prawym widoczne jest pojedyncze drobne ognisko hypoechogenne śr 3mm.Poza tym echostruktura płatów prawidłowa.Tarczyca niepowiększona/mała o wymiarach:PP 46/11/10mm, PL43/11/11mm.Cieśń 3mm Czy to sugeruję na niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry,

Ma Pani subkliniczną niedoczynność tarczycy, na co wskazuje podwyższone stężenie TSH, przy prawidłowych hormonach wolnych tarczycy. To czy powinna się Pani leczyć zależy od obecności objawów klinicznych charakterystycznych dla niedoczynności. Proszę skontaktować się ze swoim endokrynologiem i wspólnie podjąć dalsze decyzje dotyczące ew. leczenia. Mały gruczoł tarczowy jest zwykle mniej wydolny hormonalnie. Mała zmiana hypoechogeniczna wymaga okresowej kontroli w usg, wg zaleceń prowadzącego Panią lekarza.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz