Widoczne żyły i żylaki na nogach u 19-letniej osoby

Witam. Mam pytanie odnośnie żylaków. Mam 19 lat i od jakiegoś czasu na nogach mam bardzo widoczne żyły. Dodatkowo w niektórych miejscach pajączki, których pojawia się więcej z czasem. Dermatolog zapisała mi tabletki z diosminą, które biorę od paru miesięcy, ale póki co nie mam możliwości iść do lekarza gdyż mieszkam za granicą. Czy powinnam się tym martwić i udać się do lekarza? Ewentualnie czy kwalifikuje się to do skleroterapii? Z góry dziękuję za odpowiedz. Agnieszka W.

Niektóre osoby mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do żylaków.Profilaktykę stanowi ruch, rower,skarpetki i rajstopy przeciw-żylakowe ,leki z diosminą.Duże pajączki usuwamy skleroterapią to również sprzyja spadkowi ciśnienia w naczyniach a co za tym idzie zapobiega konieczności wykonywania dużych zabiegów w przyszłości.Proszę pamiętać o profilaktyce.

Witam. Jak przypuszczam Pani skóra jest delikatna i cienka na tyle, że prześwitują przez nią żyły siatkowate, na które zwykle nie zwracamy uwagi, ale gdy są one położone bardzo powierzchownie wyglądają nieestetycznie i szpecą a dodatkowo ich powierzchowne położenie sprzyja powstawaniu tzw. pajączków naczyniowych lub naczyniaków gwiaździstych. Oczywiście takie defekty można leczyć, ale nie znam jeszcze nikogo, u kogo takie naczynka zniknęły po tabletkach. Z metod skutecznych należy rozważyć skojarzone metody skleroterapii i laserowego usuwania naczynek - więcej na stronie: www.gabinet-laura.com

Witam serdecznie, do skleroterapii kwalifikują się i pajączki-teleangiektazje, i zyły sieciowe-wenulektazje, i żylaki. Kwalifikacją do zabiegu jest wykonanie konsultacji z USG doppler u lekarza stosującego tą metodę. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, specjalista angiolog