Widoczne żyły na nogach u 15-latki

Witam! Moja córka ma bardzo widoczne żyły na nogach a ma dopiero 15 lat! Ja mam zylaki i moja mam też ma więc się o nią boję te jej żyły są bardzo widoczne i strasznie duże. Co mam zrobić znikną jaj te żyły?

Witam.
Powinna Pani zacząć od badania usg-Doppler u córki, aby ocenić czy są to tylko powierzchownie poszerzone żyły, czy nie dzieje się coś głębiej. Na tej podstawie można zdecydować czy trzeba będzie coś robić czy na razie wystarczy tylko profilaktyka.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska

Witam serdecznie, zgadzam się, po badaniu stwierdzającym patologię należy zaproponować leczenie zabiegowe, wydaje się, że im wcześniej, tym lepiej, by niewydolne żyły nie powodowały uszkadzania kolejnych, najlepiej od 18 roku życia, gdy pacjentka stanie się dorosła i zanim będzie planowała ciążę - najistotniejszy czynnik ryzyka rozwoju żylaków. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog