Widzę podwójnie jednym okiem. Co to za choroba?

Witam, mam 27 lat. Od jakiegoś czasu zauważyłem pogorszenie wzroku. Myślałem, że to z powodu długiego czasu spędzonego przed monitorem komputera, co się wiąże z charakterem mojej pracy. Zaobserwowałem ostatnio dziwne zjawisko - jednym okiem widzę dwa obrazy, przesunięte w pionie. Odległość rozsunięcia obrazów zwiększa się wraz z odległością obserwowanego obiektu. Najlepiej widzę to na kontrastowych obiektach, np. w nocy jadąc samochodem jednym okiem widzę jakby drugi znak drogowy, jeden nad drugim, zachodzą na siebie. Dziś zauważyłem że drugim okiem znowu zaczynam jakby widzieć podwójnie ale w drugą stronę. Drugi obraz przesunięty również pionowo lecz jakby w dół, tylko że znacznie mniej przesunięty niż drugim okiem (w górę). Leczę się na nadciśnienie tętnicze, nie jest ono duże u mnie ale jednak. Czy to wygląda na zmianę w oku/ oczu, czy może podwójne widzenie ma podłoże neurologiczne? Jaki zestaw badań wykonać? Z góry dziekuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.
27 LAT ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Za dwojenie jednooczne (widzenie zdwojonego obrazu przy patrzeniu jednym okiem) najczęściej odpowiadają zaburzenia rogówkowe, wśród których najbardziej prawdopodobny jest stożek rogówki. Wskazane jest badanie okulistyczne w lampie szczelinowej oraz badanie topografii rogówki.

Dwojenie jednooczne ma zazwyczaj podłoże okulistyczne (najczęściej patologia ośrodków optycznych), natomiast widzenie zdwojonego obrazu przy patrzeniu obuocznym ma częściej podłoże neurologiczne (porażenie nerwów okoruchowych), chorób tarczycy, np. choroby Gravesa Basedowa czy zmian naczyniowych.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Magdalena Mroczek

Widzenie podwójne czyli diplopia może mieć bardzo różne przyczyny. W rozpoznaniu różnicowym ważne jest jak położone są obrazy wobec siebie, czy podwójne widzenie występuje cały czas czy przejściowo, czy istnieją choroby ogólnoustrojowe tj. cukrzyca.

Diagnostykę można rozpocząć od wizyty u okulisty. Zbada on oczy w lampie szczelinowej. Jako możliwe diagnozy należy brać pod uwagę:
stożek rogówki, astygmatyzm, zaćmę w jej początkowej fazie, a po urazach podwichnięcie soczewki.
Stożek rogówki występuje najczęściej między 20. a 30. rokiem życia i jest zmianą degeneracyjną rogówki, a którym zmienia ona swój kształt z soczewkowatego na stożkowy.

Podwójne widzenie mogą też wywoływać choroby neurologiczne. Prawdopodobnie lekarz zdecyduje się na zrobienie obrazu głowy w celu wykluczenia niektórych zmian. Podwójne obrazy wywoływać mogą:
niektóre zmiany rozrostowe w obrębie mózgu
udary
stwardnienie rozsiane
miastenia
złamania i guzy w obrębie oczodołu
borelioza

Poza tym niektóre choroby ogólnoustrojowe również mogą być przyczyną podwójnego widzenia. Jest to np. cukrzyca, która może powodować porażenie pojedynczego nerwu. Ważny jest wtedy pomiar HbA1c mówiącego o tym, jak wyglądał cukier na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Inną przyczyną podwójnego widzenia jest choroba Grawesa - Basedowa, która powoduje porażenie mięśni poruszających gałkę oczną. Ważne jest wtedy skontrolowanie hormonów tarczycy.

Diagnostykę można zacząć od wizyty u okulisty. Może on wtedy dobrać pryzmy, które zmniejszą dolegliwości. Czasami, w niektórych przypadkach zeza konieczna może być operacja. Jeśli okulista nic nie zdiagnozuje, najlepiej udać się do neurologa, który dalej pokieruje diagnostyką.