Wieczorne myśli o kolejnym samookaleczeniu u osoby z borderline

Witam, piszę bo nie wiem już co robić chociaż takich listów czytałam setki. Od kilku lat zmagam się z zaburzeniem borderline, zaliczyłam szpital, terapię grupową i nic, może z drobną poprawą, którą jest powrót na studia. Nistety od kilku miesięcy każdego wieczoru zamykam się w pokoju żeby wypłakać się w w przysłowiową poduszkę. To właśnie wieczorami myślę intensywnie o kolejnym samookaleczeniu. Zmieniłam terapętkę i bez zmian czy mam wrócić do poprzedniej psycholog czy dalej szukac?

Mgr Dorota Majlich

Mam nadzieję,że mówi Pani o tym co przeżywa swojej terapeutce. Nie sądzę by zmiana osoby z którą Pani obecnie pracuje może wpłynąć na zmianę Pani myśli. Zachęcam do ujawniania wszystkich uczuć bowiem w taki sposób może Pani pracować nad nimi w terapii.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,

borderline jest tym typem zaburzenia, które leczy się dość długo i musi być to leczenie zarówno farmakologiczne, jak i terapeutyczne. Efekty mogą przychodzić stopniowo. Nie pisze Pani o powodach zmiany terapeutów, jednak warto mieć na uwadze, że efekty terapii mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach a początki są najtrudniejsze, nie warto więc często zmieniać terapeuty lub porzucać terapii na jej początku. Terapia grupowa bywa wspomagająca, jednak polecam bardzo konsultacje psychiatryczną. Leki mogą stabilizować Pani nastrój, zwłaszcza na czas terapii, jeśli są dobrane i brane skrupulatnie wedle wskazań. Warto to rozważyć.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org