...wiedzieć...

Mam może i dziwne pytanie ale strasznie mnie ciekawi. Czy jest możliwość poronienia maleństwa z nasza niewiedzą? :-( I na zupełnie inny temat..co jest odpowiedzialne za hormony szczęścia??

ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam.
50% poronień ma miejsce w bardzo wczesnym okresie ciąży tj. jeszcze przed implantacją zarodka i przebiegają one najczęściej bez wiedzy kobiety, więc odpowiadając na Pani pytanie- jest to możliwe. A co się tyczy „hormonów szczęścia” to jest to potoczna nazwa endorfin. Endorfiny są hormonami wytwarzanymi w mózgu i w rdzeniu kręgowym i odpowiadają za doskonałe samopoczucie, zadowolenie z siebie, dodatkowo tłumią odczuwanie bólu. Są wydzielane w organizmie pod wpływem różnych bodźców m.in. w czasie stosunku płciowego.
Pozdrawiam.