Wiek a rozwój szczęki i wady progenii

w jakim wieku u kobiet kończy się rozwój i wzrost szczęki,żuchwy ? i przy tym jest wada progenia czy w wieku 21 lat się ona jeszcze rozwija ?

Zwykle wzrost obu szczęk w wieku 21 lat jest zakończony. Jednak ewentualny odruch połykania z wypychaniem języka do przodu może w połączeniu z niedorozwiniętą szczęką (górną) prowokować do dalszego niewielkiego wzrostu żuchwy. Konieczne jest zwykle leczenie polegające na rozbudowie szczęki, przetrenowaniu języka i (w nielicznych zaawansowanych przypadkach ) ewentualnym zabiegu skrócenia żuchwy. Oczywiście trzeba ustawić zgryz za pomocą aparatu stałego. Pozdrawiam