Jak liczyć tygodnie ciąży?

Jak liczyć tygodnie ciąży? Ostatnią miesiączkę miałam 25.12.2010., 28.01 zrobiłam test - wyszedł pozytywny. 30.01 poszłam prywatnie na USG, ale nie było jeszcze nic widać. Dnia 31.01 zrobiłam beta HCG i wynosiło 2200. 04.02 byłam u lekarza i położna wyliczyła mi z miesiączki, że to 6 tydzień, weszłam do gabinetu lekarza, ale pani doktor powiedziała, że coś jest z prawej strony, ale musi jakoś potwierdzić tę ciążę, więc muszę wykonać HCG (bo poprzedniego nie mam) i USG. Jestem ciekawa jak liczyć tygodnie ciąży?
USG udało mi się zrobić w ciągu godziny, ale lekarz je robiący powiedział, że jestem w 5 tygodniu. Jak liczyć tygodnie ciąży? Na USG widać było pęcherzyk ciążowy, ale bez zarodka i akcji serduszka. Pan doktor powiedział, że to wczesna ciąża i dlatego taki wynik. Powiedział, że za 2 tyg. najlepiej sprawdzić jeszcze raz to i zarodek powinien być i serce. Czy to normalne i w końcu jak liczyć tygodnie ciąży? Po pierwsze, czemu każdy lekarz inaczej to liczy, a po drugie, czy wszystko jest ok? U mojej pani doktor zapisałam się na 11.03, ale doktor z USG powiedział, żeby sprawdzić za 2 tygodnie i nie wiem, czy nie powinnam się przepisać na wcześniejszy termin. Nie dostałam też żadnych zleceń na badania itd.
Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe pytania i informację jak jak liczyć tygodnie ciąży.

Witam serdecznie!
Oba wyliczenia wieku ciąży mogą być prawidłowe.

Położna wyliczyła Pani datę porodu i wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki. Wyliczenia opierają się jednak na założeniu, że cykl trwa 28 dni, a owulacja występuje dokładnie 14 dnia. W rzeczywistości, rzadko tak się jednak zdarza.
Badanie USG wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży pozwala ocenić rozwój płodu i obliczyć wiek ciąży. Proszę jednak pamiętać, że zarodek jest jeszcze mały, więc i badanie nie jest całkowicie miarodajne. Pierwsze badanie USG zalecane jest ok. 10 tygodnia ciąży, kiedy struktury są łatwe do uwidocznienia i do oceny.
Wg daty ostatniej miesiączki była Pani w 5-6 tygodniu ciąży. Badanie HCG to potwierdza.
Obraz USG nie jest pewny, dlatego też przychylam się do zdania Pani lekarza i zalecam powtórne wykonanie USG za 2 tygodnie. Zarodek będzie już większy, serduszko powinno być już widoczne (zwykle można je zauważyć po 6 tygodniu).
Pozdrawiam