Wiek ciąży według badań ginekologicznych a daty miesiączki

Ostatnią miesiączkę miałam 4.09.13r. 07.10. zrobiłam 3 testy ciązowe każy wyszedl pozytywny. 15.10.13 bylam u lekarza w celu potwierdzenia, powiedzial ze widoczny jest pecherzyk wielkosci 5,68mm. Oraz stwierdzil, ze ciaza jest mlodsza niz wedlug ostatniej miesiaczki i powinna miec ok 4 tygodni. Dzisiaj bylam u lekarza jest pecherzyk 10,2 mm i pecherzyk zoltkowy widoczny. nie ma zarodka. Powinnam sie martwic, nie jest za mały? dlaczego jest o 2 tygodnie mniej? nie mam plamien;/ boli mnie brzuch.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wiek ciąży oznaczany na podstawie USG oraz daty ostatniej miesiączki zawsze różni się od siebie, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży. Lekarz ocenia wiek na podstawie wymiarów podczas badania i dopiero w trakcie kolejnych badań ten wiek jest weryfikowany. Proszę na spokojnie kontynuować nadzór nad ciążą.