Wiek ciąży według badań USG

Termin porodu mam na 15 września 2012 według USG a 11 września według OM. Według pierwszego USG, które robiłam 27 stycznia 2012 wyszło, że byłam w 6 tygodniu i 5 dniu, a drugie zdjęcie wskazało 6 tygodni i 1 dzień. Daty ostatniej miesiączki nie pamiętam dokładnie, ale sądzę, że to 4 grudzień (tak podałam lekarzowi). Chciałabym wiedzieć, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Jest to bardzo ważne.

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno określić dokładny dzień, w którym doszło do zapłodnienia. Wiek ciążowy liczony jest według daty ostatniej miesiączki, a nie od dnia potencjalnej owulacji/zapłodnienia. Oznacza to, że do rzeczywistego wieku ciążowego dodane jest około 14 dni. Rzeczywisty wiek płodu wynosi o 2 tygodnie mniej niż wynika to z obliczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki. Nie pamięta Pani dokładnie daty ostatniej miesiączki, nie podała też Pani jakiej długości są cykle miesiączkowe w Pani przypadku, więc nie można nawet w przybliżeniu obliczyć tej daty. Pozdrawiam serdecznie!