Wiek a poziom libido

Witam. Czy libido w wieku 19-21 lat jest najwyższe w tym wieku ?. Aktualnie mam 25 lat i moje libido znacznie spadło ale jest zadowalające. Czy to jest normalne że osoby w młodszym wieku z takim przedziałem wiekowym odczuwają to lepiej ?, a później w wieku 25 lat odczucia słabną ?.

Jest to sprawa indywidualna. U zdrowych mężczyzn libido utrzymuje się długo. Seniorzy rzadko skarżą się na jego brak.
Natomiast sprawność seksualna (erekcje) zależą od wieku, ale jednak bardziej od stanu zdrowia.
Dodatkowo sporo leków stosowanych w schorzeniach przewlekłych może obniżać libido.
Niektóre choroby, np. depresja, charakteryzuje się często obniżeniem libido.
A jednocześnie leki stosowane w psychiatrii też niejednokrotnie obniżają libido, dotyczy to zwłaszcza tzw. neuroleptyków.
U młodych ludzi po odstawieniu sterydów zażywanych na własną rękę na siłowniach widzimy dość często zaburzenia seksualne, w tym także spadek libido. Organizm bowiem "odzwyczaił się" od produkcji testosteronu, bo otrzymywał go w nadmiarze...
Tak więc jest to zagadnienie złożone...
Podsumowując, gdy utrzymuje się wyraźny spadek libido, to wymaga to diagnostyki lekarskiej.
Wpływ na libido ma nie tylko testosteron, ale również inne hormony, zwłaszcza prolaktyna i h.tarczycy.
Pozdrawiam. JW, Poznań.

Dzień dobry!

Generalnie dla mężczyzn szczytem poziomu libido jest okres dojrzewania i wczesnej młodości. Libido zazwyczaj zauważalnie spada ok. 30-35 roku życia i później. To jednak tylko statystyka, uśrednione dane, które wcale nie muszą być identyczne dla każdego mężczyzny.
Na seksualność wpływa bardzo wiele różnych czynników (stan zdrowia, styl życia, relacje w związkach, atmosfera domu rodzinnego, stres, życie zawodowe itp.), które mogą zmieniać je w ciągu życia w dowolny sposób, w dowolnym kierunku.

Pozdrawiam!