Wielki problem - jak schudnąć?

Witam. Mam na imię Michał, mam 14 lat, mam 174 cm wzrostu i ważę 79 kg. Co mam zrobić aby schudnąć? Ostatnio trochę z brzucha spadło ale za to poszło w uda (i niektóre spodnie nie są tak luźnie jak miesiąc temu), mam też małe ,,męskie cycki", boczki i tłuszcz na brzuchu. Rok temu byłem na kontroli miałem wtedy 13 lat, 166 wzrostu i ważyłem 74 kg. Ja i mama postanowiliśmy, że trzeba coś z tym zrobić. Ograniczyłem słodycze, słodkie napoje. W ciągu miesiąca schudłem 4kg ale po tygodniu lub 2 znowu mi wskoczyły te 4 kg i się załamałem. Co mam zrobić aby schudnąć? Chciałbym pozbyć się boczków, tłuszczu na udach i brzucha. Jaka dieta, ćwiczenia? Jaka waga w moim przypadku była by odpowiednia? Piję dużo wody, moi rodzicie nie gotują tłusto (są szczupli), jem dużo warzyw i owoców jak i słodyczy i podjadam między posiłkami ;/. Co w moim wypadku przydało by się zrobić? Pozdrawiam

Witaj Michale,

trudno mi jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co powoduje u Ciebie tycie. Na pewno bardzo pomocny byłby dziennik żywienia - zachęcam Cię, abyś przez kilka dni (zarówno dni kiedy jesteś w szkole oraz dni, kiedy masz wolne) zapisał wszystko, co i ile wkładasz do ust, ważna jest także godzina.

Porównaj to następnie z podstawowymi zasadami racjonalnego odżywiania:
1. regularność posiłków - należy jeść często, a mało. Najlepiej 5 posiłków dziennie, co 3 godziny, codziennie o tych samych porach. Koniecznie trzeba jadać śniadania, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Ważne jest, żeby nie podjadać.
2. wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia (link do piramidy w załączeniu http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, czy z produktów zbożowych, które są podstawą piramidy, wybierasz tylko te z pełnego ziarna np. naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana i pęczak, ciemne makarony, ryż naturalny. Warzywa - do każdego posiłku, owoce - nie więcej niż 300 g (czyli np. 2 średnie jabłka), produkty mleczne - o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby, warzywa strączkowe, oleje roślinne i masło - w niewielkich ilościach.
3. eliminacja produktów tuczących i / lub o niskiej wartości odżywczej - fast food, słodycze (trzeba je wyeliminować, a nie ograniczyć), pieczywo cukiernicze np. drożdżówki, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, solone orzeszki), produkty z białej mąki (białe pieczywo, biały makaron, naleśniki, pierogi), biały ryz. Należy ograniczyć także warzywa o wysokim indeksie glikemicznym (gotowana marchewka, gotowane buraki, ziemniaki, kukurydza). Bezwzględnie należy zrezygnować z słodzonych napojów gazowanych.
4. picie minimum 1,5 - 2 l wody
5. Bycie aktywnym fizycznie - w Twoim wieku zaleca się, aby przez minimum 1 godzinę dziennie być w ruchu. Wybierz ruch, który lubisz - szybki marsz, bieganie, pływanie, taniec, siłownia itd.
6. Ważne jest tez, aby dobrze się wysypiać.
Porównaj to co zobaczysz w swoim dzienniku żywienia z ww. zasadami. Wybierz punkty do poprawy i wprowadzaj je w życie.
Bardzo ważne jest także, abyś nie jadł ani za dużo ani za mało. Zbyt mało oznacza spowolnienie metabolizmu, co jest bardzo niekorzystne.
A co do efektów to na pewno musisz uzbroić się w cierpliwość - wg badań najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy (bo długotrwały) jest pozbywanie się ok. 0,5 kg do max. 1 kg zbędnego tłuszczu tygodniowo. Najlepiej jest wprowadzić zmiany na stałe (a nie być chwilowo na diecie), a efekty na pewno pojawią się.

Jeszcze nt. słodyczy - na pewno "ochota na słodycze" zmniejszy się jeżeli:
a. będziesz jadł regularnie / nie będziesz opuszczał posiłków
b. będziesz jadł wystarczająca ilość produktów zbożowych z pełnego przemiału
Oczywiście na zmianę też musisz poczekać, Twój organizm musi się przyzwyczaić do nowego stylu odżywiania. Ważne, żebyś się nie zniechęcał.

Jeżeli jednak po 2-3 miesiącach odżywiania się prawidłowo (według wyżej wymienionych zasad) Twoja waga nie spadnie koniecznie wybierz się do specjalisty, który bardzo szczegółowo przeanalizuje Twój problem.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska