Wielkość guza a możliwość zrobienia biopsji

Witam serdecznie, Chciałbym uzyskać informacji na temat biopsji, w przypadku gdy guz na wątrobie jest 10 [mm] można uznać go za mały i wtedy nie ma możliwości zrobienia biopsji ? Problem w tym, że guz ten może mieć zmianę ogniskową nie wiadomo czy jest złośliwy czy nie i co w takim przypadku można zrobić ?
ponad rok temu

Witam,
decyzja o wykonaniu biopsji opiera się nie tylko na wielkości guza. Niezwykle ważne są dodatkowe informacje, takie jak cechy guza opisane w badaniu USG, objawy kliniczne, badania laboratoryjne, choroby towarzyszące. Nie wszystkie guzy wątroby są wskazaniem do wykonania biopsji. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego z wynikiem badania obrazowego, skieruje Pana na dalszą diagnostykę do lekarza specjalisty.

Witam , nie znam opisu jaki charakter ma ten guz "na wątrobie". Czy jest to podejrzenie guza pierwotnego wątroby , czy przerzutu nowotworu z innego narządu. Od tego zależy czy mają wypowiedzieć się onkolodzy od raka wątroby czy onkolodzy od nowotworu wywodzącego się z tego innego narządu. Myślę , że konsylium tych zespołów podejmie decyzję czy można (czy da się) pobrać biopsję z wątroby , czy ew. z innego narządu.