Wielkość pęcherzyka - czy powinnam się niepokoić?

Witam! Dzisiaj byłam u ginekologa. Stwierdził ciążę wewnątrzmaciczną i pęcherzyk wielkośco 0,81 cm. OM była ok. 4-6.06.2010, ale owulacja i zapłodnienie mogły nastąpić tylko pomiędzy 22-26 czerwca (tylko wtedy współżyliśmy).

Lekarz skierował mnie na oznaczenie betaHCG i dzisiejszy wynik to 4801 mlU/ml. Lekarz twierdzi, że beta jest za wysoka jak na wielkość pęcherzyka... a ja się martwię czy wszystko OK.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Normy poziomu hormonu bHCG są bardzo szerokie. Poziom, o którym Pani pisze może występować w piątym tygodniu ciąży i nie jest niczym nadzwyczajnym. To, że większość kobiet ma niższy poziom tego hormonu przy danej wielkości pęcherzyka ciążowego, nie znaczy, że Pani pęcherzyk wono rośnie, a raczej, że szybciej przyrasta u Pani poziom hormonu.

Jeżeli zapłodnienie nastąpiło w dniach 22-26 czerwca, to w momencie badania była Pani pod koniec czwartego lub na początku piątego tygodnia ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. W tym wieku pęcherzyk powinien mieć ok. 6 mm, tak więc nie ma żadnych powodów do niepokoju, pęcherzyk rośnie poprawnie. Jeżeli się Pani niepokoi, można się udać na kolejne badanie USG, obecnie powinno być już widać zarodek i akcję serca.

Pozdrawiam serdecznie!