Wieloletnie stosowanie leków na depresję i zaburzenia depresyjne

Witam!Mam problem,od 16 lat leczę zaburzenia depresyjne,lękowe i nerwicowe,zażywam anafranil 0,075 x2 ,pramolan 3x2,to jedyne leki na których mogę względnie funkcjonować,lecz czuję iż wieloletnie ich zazywanie, nie skutkuje tak jak na początku?,po innych typu, prozac, samopoczucie jeszcze gorsze niż bez jakiegokolwiek leku?,doraźnie poprawiają nastrój leki typu lorafen,xanax,lecz biorę je sporadycznie,libido przy tym stanie poziom "0",co dalej robić?,dziękuję z góry za odpowiedź!

Sprawę leków proszę skonsultować z prowadzącym psychiatrą. Osobiście zalecam jednak włącznie do leczenia postawowego psychoterapii która w dalszej perspektywie pozwala nawet ograniczyć lub wyeliminować farmakologię.

Nie da się wyleczyć depresji jedynie za pomocą leków. Konieczna jest też psychoterapia. Tylko połączenie tych dwóch form leczenia może przynieść trwałą i stabilną poprawę w funkcjonowaniu. Ze względu na długi czas trwania choroby, niezbędna też będzie psychoterapia długoterminowa, najlepiej w nurcie psychodynamicznym. Niestety będzie się Pan musiał leczyć prywatnie, gdyż fundusz refunduje tylko 12 tygodni psychoterapii, a zmiana terapeuty w trakcie leczenia nie jest wskazana. Jest to koszt, ale psychoterapia jest niezbędna. Proszę znaleźć specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie prowadzenia psychoterapii (nie jest to tożsame z ukończeniem studiów psychologicznych) i jak najszybciej podjąć leczenie. Powodzenia!